23-01-2024 13:20

Β εθνική ανδρών ΕΣΠΕΔΑ: Ασταμάτητος ο ΓΣ Ηλιούπολης αποσπάστηκε στο +10, ο 'Εσπερος πήρε το θρίλερ κόντρα στην Αργυρούπολη

Συνέχισε το σερί του ο πρωτοπόρος ΓΣ Ηλιούπολης καθώς για την 12η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΕΔΑ, επικράτησε 3-1 του πέμπτου Ιωνικού Νίκαιας. Η ομάδα των νοτίων  προαστίων  με αυτό το τρίποντο παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή, και αύξησε την διαφορά στο +10 απο την δεύτερη Αργυρούπολη.

Όσον αφορά το συγκεκριμένο παιχνίδι η Ηλιούπολη πήρε προβάδισμα δύο σετ με 25-21, 25-14, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 21-25 ενω στο τέταρτο πιο αποφασιστικοί οι γηπεδούχοι επικρατησαν με 25-20 και "κλείδωσαν" το πολύτικο τρίποντο.

Θρίλερ είχαμσε στο ντέρμπι τετράδας στην Καλλιθέα, όπου βρήκε τον γηπεδούχο Έσπερο να λυγίζει 3-1 την δεύτερη Αργυρούπολη και να ισοβαθμεί πλέον μαζί της στην τρίτη θέση με 17 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μετά απο μεγάλη μάχη 2-0 με 25-22 και 26-24. Ο ΑΟΝΑ μείωσε σε 23-25 και πάλεψε για την ισοφάριση αλλα οι παίκτες της ομάδας της Καλλιθέας κατάφεραν να επικρατήσουν στις λεπτομέρειες με 25-23 και να πάρουν ενα σημαντικότατο τρίποντο.

Στο τρίτο παιχνίδι της αγωνιστικής που δεν μετράει η βαθμολογία, η Κ21 του Μίλωνα νίκησε στο κλειιστό της Ν. Σμύρνης, 3-0 τον ΑΣΣΚΔ Κότινο.

Τα  αποτέλέσμτα της 12ης αγωνιστικής

ΠΟΚ Έσπερος- ΑΟΝ Αργύρουπολης 3-1 (25 - 22 (1), 26 - 24 (2), 23 - 25 (3), 25 - 23 (4)

ΑΟΝΣ Μίλων Κ21- ΑΣΣΚΔ Κότινος 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 14 (2), 25 - 22 (3)

ΓΣ Ηλιούπολης- Ιωνικός Νίκαιας 3-1 (25 - 21 (1), 25 - 14 (2), 21 - 25 (3), 25 - 20 (4)